Antycellulitowy masaż bańką chińską. Czy działa?

Pomiar fałdu skórnego w leczeniu cellulitu

Antycellulitowy masaż bańką chińską. Czy działa?

Nieraz słyszę pytanie: “Czy Antycellulitowy masaż bańką chińską jest skuteczny?” Zazwyczaj jestem sceptyczny z odpowiedzią. Nie jest ona oczywista. Poza skutecznością samego zabiegu liczą się przede wszystkim dieta, aktywność fizyczna i częstotliwość takiej terapii.

Pomarszczone skóra na pośladkach to często zmora Pań
Pomarszczone skóra na pośladkach to często zmora Pań

Czym jest cellulit? Czy to temat „z dupy”?

Cellulit to niezapalne zjawisko degeneracyjne w tkance podskórnej. Zmiany wywołane cellulitem powodują w obrębie tkanki tłuszczowej ograniczenie mikrokrążenia.To z kolei, zaburza przepływ krwi i chłonki powodując objawy nazywane “skórką pomarańczową”. W ramach tej owocowej nazwy wyróżniamy: rozszerzenie porów skóry, obrzmienie naskórka, zwiotczenie skóry i jej stwardnienie. Wizualny efekt pogarszają nieregularne napięcie skóry.

Cellulit, gdzie on jest? Czy dotyczy tylko Pań?

Najczęściej cellulit znajdziemy w okolicy ud, pośladków, brzucha i bocznej części tułowia. Nie jest prawdą, że cellulit dotyczy tylko Pań. Narażonych na niego jest 2% mężczyzn.

Skąd ta niesprawiedliwość? To różnice w budowie skóry – przede wszystkim sposobu rozmieszczenia podskórnej tkanki tłuszczowej. Czynniki sprzyjające powstawaniu cellulitu to: płeć żeńska, biały kolor skóry, rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, wrażliwość hormonalna, stres, mała aktywność fizyczna, przebywanie w jednej pozycji dłuższy czas, obcisłe ubrania, zatrzymanie wody w organizmie, palenie i alkohol.

Walka z cellulitem na przykładzie antycellulitowego masażu bańką chińską

Bańki chińskie to odmiana tradycyjnych szklanych baniek,  kojarzonych głównie z leczeniem przeziębienia przez babcie. Bańki chińskie nie mają zaworu próżniowego, są zrobione z gumy i mają kilka rozmiarów (im większa tym siła jej ssania skóry w głąb bańki jest silniejsza). Przyciskając bańkę do ciała, wywołujemy podciśnienie, które daje fałd skóry wysokości od 1 do 3 cm.

Antycellulitowy masaż bańką chińską
Antycellulitowy masaż bańką chińską

Przebieg terapii antycellulitowej z zastosowaniem bańki chińskiej

Badania jakie chciałbym przytoczyć dotyczą grupy 20 kobiet w wieku 22-25 lat. Zostało opublikowane a artykule Państwa Trybulec, Orzechowska w piśmie “Rehabilitacja w Praktyce”. W skrócie: Panie poddano badaniu wielkości fałdu skórnego, obwodów uda i pośladków. W ocenie wizualnej skuteczności terapii zastosowano stopnie zaawansowania cellulitu wg Nurmbergera i Millera, gdzie stopień 0 – brak zmian skórnych, stopień 3 – pofałdowania widoczne w pozycji stojącej i leżącej oraz występowanie “skórki pomarańczy”. Panie poddano serii 10 zabiegów masażu z zastosowaniem bańki chińskiej z regularnością 2-3 dni. Czas zabiegu wynosił 30 minut.

Jak wygląda masaż antycellulitowy z wykorzystaniem bańki chińskiej?

Na ciele rozprowadza się olej, celem lepszego prowadzenia bańki i uniknięcia podrażnienia skóry, a tym samym zminimalizowanie odczuwania bólu przez pacjentkę. Wykonując intensywny masaż ręczny, doprowadza się do  rozgrzania i rozluźnienia skóry i tkanek pod nią. Następnie, gdy tkanki są wstępnie rozgrzane, wykonuje się właściwy masaż bańką chińską. Naoliwioną bańkę przykłada się do ciała i przesuwając pasmami w odpowiednim kierunku.
Intensywność masażu bańką chińską zależy w dużej mierze od wrażliwości klienta. W miarę wykonywania kolejnych zabiegów, odczucia pacjenta pozwalają na zwiększenie siły zasysania bańki.

Efekty serii zabiegów bańką chińską. Obwody bez zmian, ale i bez skórki – terapia antycellulitowa bańką chińską.

W badaniu przeprowadzonym przez Trybulec i Orzechowską średnia grubość fałdu pośladkowego wynosiła 37 mm. Po serii zabiegów wartość zmalała do 31 mm. W przypadku fałdu uda, przed zabiegami było to 32 mm, po 27 mm. Co istotne, nie uległy znacznej zmianie obwody pośladków i ud. Różnica wynosiła około 10 mm (obwód pośladka przed 28 cm; po 27 cm).
Cytując autorów badania, wpływ zabiegu masażu antycellulitowego bańką chińską był także widoczny wizualnie. I tak, wykluczając dwie pacjentki, nastąpiło zmniejszenie o 1 stopień zaawansowania cellulitu wg przytoczonej wcześniej skali Nurmbergera i Millera.

Gładka skóra ud i pośladków jest odbierana przez nas jako bardziej atrakcyjna
Gładka skóra ud i pośladków jest odbierana przez nas jako bardziej atrakcyjna

Jak inaczej walczyć z cellulitem?

Innymi metodami wspomagającymi pracę z redukcją cellulitu są modne ostatnio laseroterapia i fala uderzeniowa. Część badaczy pracowała także metodą z zastosowaniem fal radiowych i promieniowania podczerwonego. Wyniki ich prac wykraczają poza moje opracowania. Mam nadzieję, że kiedyś do nich dotrę. Poza nowoczesnymi technikami pracy z cellulitem, to drenaż limfatyczny pozostaje najczęściej wymienianym zabiegiem wspierającym leczenie cellulitu (a przynajmniej je pozorującym).

Czy warto przecierpieć dla 7 mm?

Jestem mężczyzną i temat cellulitu osobiście mnie nie dotyczy. Sam wygląd skóry i jej witalność jest dla mnie bardzo ważna. Rozumiem więc Panie, które poświęcają czas, środki, energię na terapię, mające pomóc w pozbyciu się nierówności widocznych na skórze. Wierzę, że różnorodność dostępnych metod pozwala na chociaż minimalną redukcję tej dolegliwości.

 

 

W powyższym artykule opierałem się na badaniu Trybulec, Orzechowska z Rehabilitacja w Praktyce. Więcej informacji i badań nt cellulitu w artykule poniżej:
http://www.unm.edu/~lkravitz/Article%20folder/cellulite2.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.