Mięśnie szyi. Część 2. Przednia strona. Ćwiczenia szyi.

Mięśnie szyi - Porównanie do masztu statku. Źródło: pixabay.

Zadbajmy o mięśnie szyi. Ćwiczenia część 2. Ból szyi. Praca w biurze

Szyja to podpora głowy. Nie jednego może zadziwić, jak dużo mięśni ma ta niepozorna, czasem porównywalna do prostej kolumny struktura. Bóle, które pojawiają się w szyi przy długiej niewygodnej pozycji nie powinny być bagatelizowane. Po pierwsze można je łatwo rozluźnić. Po drugie by ich uniknąć potrzeba tylko zmiany nawyków – zwłaszcza podczas pracy biurowej czy jazdy samochodem.

Ruch zgięcia głowy – współpracujące mięśnie szyi – przednie

W ruch zgięcia głowy zaangażowane są trzy grupy mięśni: rejonu podpotylicznego, przedniej części szyi oraz czaszki.

Ciekawą właściwością mięśni gnykowych (nad i pod-gnykowych) jest to, że leżą w pewnej odległości od kręgosłupa. Dzięki temu ich siła jest większa w przypadku zgięcia głowy.

Dodatkowo na ruch zgięcia głowy wspomagająco działają mięśnie żwacz i skroniowy, co jest odczuwalne gdy leżymy na poduszce i chcemy dotknąć brodą do mostka.

Mięśnie szyi - Grupa przednia, głęboka
Mięśnie szyi – Grupa przednia, głęboka

Dbanie o mięśnie szyi. Ćwiczenia


– Rozciąganie szyi na boki. Siedząc chwyć za głowę po przeciwnej stronie barku (lewą ręką za głowę z prawej strony – powyżej ucha) i delikatnie przyciągaj głowę do ramienia. Pamiętaj by uniknąć podnoszenia barku z drugiej strony – można się złapać za krzesło albo trzymać rękę opartą o podłogę.
– Siedząc na podłożu w siadzie klęcznym (kolona na ziemi, pośladki dotykają pięt), pochyl się do tyłu kładąc dłonie kawałek za sobą a głową patrz za siebie. To ćwiczenie na przód szyi.

Bardzo fajnie to ćwiczenie przedstawia strona tipy.interia.pl:

Mięśnie szyi - Pozycja do rozciągania przedniej grupy mięśni szyi. Obrazek z interia.p
Mięśnie szyi – Pozycja do rozciągania przedniej grupy mięśni szyi. Obrazek z interia.pl

 

Anatomia szyi. Gdzie leży ból. Mięśnie szyi – część powierzchowna

Atlasy anatomiczne dzielą obszar szyi ze względu na położenie (powierzchowne, środkowe, głębokie) oraz ze względu na umiejscowienie (przednie, boczne, tylne).

Poprzednio omawiałem jeden z większych mięśni szyi, należący do grupy powierzchownej leżący z bocznej strony tego najwyższego odcinka kręgosłupa: mięsień MOS.

Drugi z powierzchownych mięśni to mięsień szeroki szyi. Nie znalazłem dla niego jakiś bardzo skomplikowanych funkcji dlatego omówię go wraz z mięśniami przedniej grupy, położonymi głębiej.

Mięsień szeroki szyi – Plastyma, mięsień wściekłości?

Leży on najbardziej powierzchownie na naszej szyi z przodu. Przykrywa dobrze wyczuwalny mięsień MOS. Jest jednak na tyle cienki. Że ciężko go zauważyć. Tworzy czworoboczną i cienką warstwę mięśnia z górnej części klatki do dolnej części twarzy.

Mieszeń szeroki szyi jest słabo ukrwiony. Rozpoczyna się w tkance podskórnej okolicy podobojczykowej na wysokości 2-3 żebra. Część boczna kończy się na powięzi przyusznej i żwaczowej twarzy, a przyśrodkowa biegnie częściowo do kąta ust, łącząc się z przyczepami żuchwy.

Mięsień ten unosi skórę szyi – zmniejsza ciśnienie powietrza na żyłę szyjną zewnętrzną i ułatwia krwiobieg. kąty ust pociąga do dołu i bocznie. używany wy wyrażeniu emocji: strachu, wściekłości. Skóra na szyi układa się wtedy w fałdy podłużne – widać w późnej starości.

Anatomia szyi. Gdzie leży ból. Mięśnie szyi grupy środkowej

Grupa środkowych mięśni szyi jest położona trochę głębiej od wymienionych wcześniej. Mięśnie grupy środkowej są połączone z kością gnykową. Można je więc w większości zakwalifikować także do grupy przedniej mięśni szyi.

W ramach grupy środkowej wyróżnia się mięśnie podgnykowe i nadgnykowe. W większości ich funkcja to stabilizowanie kości gnykowej, wspieranie zgięcia szyi oraz pracy otwarcia żuchwy.

Mięśnie szyi nad i pod gnykowe. Źródło: atlas Kapandji.
Mięśnie szyi nad i pod gnykowe. Źródło: atlas Kapandji.

W mięśniach podgnykowych wyróżniamy: mięsień mostkowo-gnykowo i łopatkowo-gnykowy,

Mięśnie te poza utrzymaniem pozycji kości gnykowej wspierają pracę mięśni języka oraz unoszą chrząstkę tarczowatą krtani podczas przełykania.

Mięśnie nadgnykowe to mięsień dwu dwubrzuścowy, żuchwowo-gnykowy oraz bródkowo-gnykowy. Mięsień dwubrzuścowy, który przebiega od podstawy czaszki, do żuchwy opuszcza żuchwę, antagonista mieśni żucia, i podnosi kość gnykową. Mięsień żuchwowo-gnykowy. obniża żuchwę lub unosi kość gnykową, napina dno jamy ustnej podpiera język. Pomaga w połykaniu. A mięsień bródkowo-gnykowy, najwyżej położony, od kości gnykowej do spojenia żuchwy – pociąga kość do przodu i ku górze lub opuszcza żuchwę, unosi język.

Anatomia szyi. Gdzie leży ból. Mięśnie szyi – część głęboka

Cechą wspólną mięśni głębokich szyi jest ich bezpośrednie połączenie z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Są one położone z przodu i po bokach szyi (mięśnie grupy tylnej powierzchowne i głębokie omówię oddzielnie).

Mięśnie szyi - Porównanie do masztu statku. Źródło: pixabay.
Mięśnie szyi – Porównanie do masztu statku. Źródło: pixabay.

Wg Kapandjii trzy mięśnie pochyłe przypominają podpory masztu naszej szyi. Łączą wyrostki poprzeczne kręgów szyjnych z pierwszym i drugim żebrem. – mnie to porównanie bardzo się podoba. Stąd ta grafika.

Mięśnie pochyłe

Mięśnie grupy głębokiej pochyłe są rozpięte między wyrostkami poprzecznymi kegów szyjnych a dwoma górnymi żebrami. Połączenia z żebrami są głównie z ich przedniej i bocznej strony. Wyróżniamy:

– mięsień pochyły przedni – ciągnie się od wyrostków poprzecznych 3.- 6. kręgu szyjnego, jego włókna biegną ku dołowi i do boku do guzka m. pochyłego przedniego na 1. żebrze. przyczepia się z przodu pierwszego żebra. tuż za nim przyczepia się mięsień pochyły środkowy;
– mięsień pochyły środkowy – ma aż sześć do ośmiu pasm. Zaczyna się od wyrostków 1. – 6. kręgu szyjnego. też ku dołowi i w bok, kończą się na 1. żebrze – od tyłu;
– mięsień pochyły tylny – wyrostki poprzeczne 6. i 7. kręgu. biegnie do dołu i do powierzchni bocznej drugiego żebra
– mięsień pochyły najmniejszy – nie wszyscy mają.

Mięśnie pochyłe mogą, zgodnie z nazwą, pochylać naszą głowę do boku, albo zginać do przodu, dźwigać żebra do góry – działają pomocniczo jako mięśnie wdechowe, gdy zgięta szyja i głowa -np. leżąc i trzymając laptopa na brzuchu.

Mięśnie przykręgowe

Mięśnie przykręgowe (lub przykręgosłupowe) leżą na powierzchowni przedniej kręgosłupa. 3 sztuki z każdej strony: mięsień prosty przednie głowy, długi głowy i długi szyi. Wszystkie odpowiadają za zgięcie głowy i możliwość skłonu w bok.

– Mięsień prosty przedni głowy – czworoboczny mięsień między k. potyliczną a kręgiem szczytowym,
– Mięsień długi szyi jest najgłębiej położonym mięśniem przykręgosłupowym. Zlokalizowany jest na przedniej stronie kręgów szyjnych i na 3 pierwszych kręgach piersiowych,
– Mięsień długi głowy – leży blisko linii środkowej ciała. Ma dwa brzuśce, które kontaktują się ze sobą. zaczyna się u podstawy kości potylicznej i sięga do c3-c6 guzków przednich wyrostków poprzecznych kręgów szyjnych.

Dzisiaj robiłem rosół na bazie indyczej szyi i skrzydełka. Naprawdę, ilość tych mięśni jest ogromna.

Złożoność mięśni szyi widać nawet na talerzu
Złożoność mięśni szyi widać nawet na talerzu

Jeśli zainteresowały Cię ćwiczenia zapraszam na inne strony.

4 uwagi do wpisu “Mięśnie szyi. Część 2. Przednia strona. Ćwiczenia szyi.

  1. Witam,
    mój problem zacza sie na dobre od pazdziernika 2017 r. Mialam prace ktora wymagala ciaglego siedzenia po 8 h przed klawiatura z opuszczona glowa. Nagle zaczelam sie czuc tak słabo ze ledwo co szlam mialam okrone zawroty głowy uczucie duszosci. 7 miesiacy pozniej po bezsensowym chodzeniu po lekarzach trafilam do ortopedy ktory stwierdzil niestabilnosc odcinka szyjnego C4-C6 w przodopochyleniu. Poszlam na rehabilitacje i zawroty glowy troche odpuscily jednak problem z siedzeniem z pochyloną głową dalej jest. Tak naprawde nic mnie nie boli tylko mam uczucie wypychania oczu, odurzenia do tego stopnia ze nie wiem co sie ze mną dzieje. Chodze rowniez na cwiczenia z patologii kregoslupa ktore nawet mi pomagaja, jednak wystarczy z dluzej posiedze to problem od nowa wraca;/ Bardzo prosze o poradę, gdyz do lekarzy juz przestalam chodzic poniewaz dziwnie na mnie patrza a najchetniej skierowaliby mnie do psychiatry….Fizjoterapetua mi mowi ze u mnie jest problem z miesniami glębokimi i musze bardzo duzo cwiczyc ale naprawde tak nie da sie zyć poniewaz kazde moje siedzenie bez oparcia na glowe konczy sie tym samym;/ Bardzo prosze o pomoc i porade czy da sie to naprawic cwiczeniami i rehabilitacja czy jestem skazana na operacje.

    1. Dzień dobry. Nie wiemy skąd wynikła niestabilność i jakie ćwiczenia Pani wykonuje. Czy nie ma innych chorób współtowarzyszących. Jeśli chodzi Pani na fizjoterapię i odczuwa Pani poprawę to dobrze dać sobie chwilę czasu.

      1. Jestem kompleksowo przebadana i wszystko wychodzi dobrze. Jedyne co mogę powiedzieć to to że mam za duzy duży biust do swojej sylwetki. Przy wadze 50 kg mam biust 65j. Czy to może być przyczyną słabych mięśni i powoduje takie skutki?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.