Kiedy masaż pomaga, kiedy szkodzi. Definicja masażu.

Masaż to ugniatanie tkanek

Kiedy masaż  pomaga, kiedy szkodzi. Definicja masażu.

 

Nasze ciało kocha dotyk drugiego człowieka. Może on nieść uzdrowienie (głaskanie chorego, bolącego miejsca) albo krzywdę (drażnienie, uderzenie). Za pomocą dotyku można więc leczyć. Jedną z takich form leczenia jest masaż. Poniżej spróbuję dać definicję masażu.

Masaż w języku polskim znaczy mięśnie, mieszanie, po grecu znaczy ugniatać, arabsku – dotykać, hebrajsku – macać, dotykać, I oczywiści po francusku (massage) – nacierać.

Masaż wykorzystuje bodźce mechaniczne, o różnym nasileniu I pochodzeniu (sa to m.in. uciski, uderzenia, wibracje). Bodźce te mogą wpływać na organizm leczniczo, relaksująco lub kosmetycznie. O rodzaju masażu napisałem tu (OFERTA MASAŻ MAKS)

W zależności od zastosowanej technik uzyskuje się różne rezultaty terapii. I tak głaskanie ma za zadanie przyzwyczaić nas do masażysty I wyciszyć organizm. Rozcieranie to techniki intensywniejsze I ich celem jest usunięcie czynników chorobowych przez opracowanie nie tylko tkanki skórnej, ale też ścięgien czy powięzi. Dadatkowo zmniejsza pobudliwość nerwową I rozluźnia mięśnie.

Czy masaż szkodzi?

Nie każdy może udać się na masaż. Na szczęście są to głównie przeciwskazania terminowe: gorączka, choroby w stanie ostrym w tym stany zapalne, wady serca, przerwanie ciągłości skóry, wczesny okres po złamaniach, zmiany dermatologiczne, choroby nowotworowe – wtedy lepiej zastosować inny rodzaj pomocy.

stretching
Dobrą metodą utrzymania kondycji jest stretching.

(korzystałem z pomocy czasopisma „Rehabilitacja w praktyce”)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.