W świecie sportu w ramach rekreacji nie zawsze pamięta się o rozgrzewkach, rozciąganiu czy innych sposobach regeneracji. Jednak organizm potrzebuje ich wszystkich do lepszego rozwoju siły po treningu. Dlatego pragnę zaprosić na Masaż Maks Po sporcie.

Masaż Maks Po sporcie – lepsza forma

Klienci Masażu Sportowego chwalą go, za skuteczność w przyśpieszeniu regeneracji i mniejszych uszkodzeniach po zawodach (maraton, biegi, zawody). Takie opinie usłyszałem m.in od triatlonisty oraz maratończyka. Dyscypliny te wymagają systematyczności w ćwiczeniach i czasu na regenerację. Stąd szybki powrót do formy ma znaczenie.

Masaż sportowy wykorzystywany jest przy specyficznych, dla danej aktywności fizycznej, przeciążeniach układu ruchu. Masażysta – czyli ja, aby osiągnąć określony cel (rozluźnienie mięśni, wzmocnienie ich odporności na wysiłek, regeneracja po treningu) pracuję wybranymi technikami na grupach mięśni, które były eksponowane podczas treningu. Często więc będą to ramiona, nogi oraz pośladki.

Sportowy Masaż Maks

Masaż Maks Po sporcie

W czasie masażu regeneracji powysiłkowej, obserwuje się m.in.:

– usuwanie komórek naskórka. Co wspomaga oddychanie skóry, poprawia się też termoregulacja, następuje zwiększenie czynności gruczołów potowych,

– podczas masażu sportowego receptory w skórze podczas masażu oddziaływają na czynności narządów, a to daje efekt obniżenia napięcia psychicznego,

– kolejny punkt to poprawa elastyczności skóry i więzadeł, szczególnie cenne w kulturystyce i gimnastyce,

– warto nadmienić także wzrost przepływu krwi, co daje nam lepsze odżywienie komórek mięśniowych, a tym samym szybsza regeneracja,

– podczas masażu miejscowo wzrasta temperatura ciała (masowany odczuwa chłód i senność po masażu), nawet o 1,8 stopnia C, to powoduje obniżenie napięcia mięśniowego.

Masaż po siłowni wspomaga regenerację. Sportowy Masaż Maks
Masaż po siłowni. Źródło: https://pixabay.com/

Masaż Maks Po sporcie – rodzaje

Wyróżniamy masaże sportowe: treningowy, podtrzymujący, przedstartowy, międzywysiłkowy, restytucyjno-odnawiający.

Masaż sportowy treningowy ma za zadanie wspomóc wzrost i siłę zawodnika. Stanowi cześć treningu lub nawet go zastępuje. W czasie tego masażu, wykorzystuję dużo technik ugniatania, wyciskania i oklepywania. Jest więc intensywnie.

Masaż sportowy podtrzymujący to zazwyczaj uzupełnienie odnowy biologicznej między cyklami treningowymi, w czasie roztrenowania. Zazwyczaj obejmuje on całe ciało. Na ten masaż składają się delikatniejsze ruchy głaskania, i rozcieranie.

Masaż przedstartowy stosujemy przed intensywnym treningiem. To krótki masaż, może trwać tylko 20 minut. Ma podnieść zdolność do wysiłku fizycznego. Może być traktowany jako cześć rozgrzewki. Skupiam się w nim na rozcieraniu najbardziej narażonych na przeciążenia grup mięśni. Jego wykonanie zależy też od rodzaju wysiłku. Długodystansowy wysiłek wymaga masażu wykonanego wolniej. Szybkie biegi to także intensywniejszy masaż przedstartowy.
Masaż przedstartowy pomoże także zredukować nadmierne pobudzenie (masaż pleców w odcinku piersiowym i szyjnym) albo apatię (masaż okolicy lędźwiowej).

Masaż międzywysiłkowy ma podtrzymać gotowość organizmu zawodnika do kolejnego wysiłku. W czasie krótkich przerw są to głównie ruchy wyciskania i wstrząsania. W dłuższych także rozcieranie, w celu rozgrzania mięśni. Masaże te praktykuje się podczas zawodów w większych ekipach.

Masaż  odnawiający stosujemy po 2 do nawet 5 godzinach od treningu. Masuję w nim najbardziej obciążone wysiłkiem grupy mięśni (jak plecy czy uda). Przy długim wysiłku pierwszy masaż z tej grupy można wykonać po pół godziny od zakończenia. Poza głaskaniem i rozcieraniem stosuję oczywiście ukochane ugniatanie. Wystarczy krótki 12 minutowy zabieg masażu odnawiającego. Tego typu masaże często są obserwowane na maratonach na mecie wyścigu. Po 3 godzinach, kiedy organizm trochę już odpocznie, można wykonać powtórny ogólny masaż.

Masaż Maks Po Sporcie to dużo zdrowsze, przemyślane, efektywniejsze wyjście niż leżenie po treningu przed telewizorem. Masaż pozwoli nie tylko szybciej powrócić do kondycji po zawodach, ale też usunie metabolity z tkanek, łagodząc dokuczliwe objawy po treningu.

Kontakt i rezerwacja Masaż Maks Po Sporcie…i nie tylko

Jeśli powyższa treść wydaje Ci się znajoma i zainteresował Ciebie temat regeneracji po wysiłku, zapraszam do kontaktu. Można zastosować link poniżej lub wrócić do zakładki kontakt.

Kontakt