Mięsień MOS – ćwiczenie

mięsień MOS

Każdy z nas miewa bóle szyi czy karku. Nie biorą się one znikąd. Często-gęsto, to wynik naszej pracy przy komputerze – bez przerw i w nieodpowiedniej pozycji. Pierwszy mięsień jaki chciałbym z Wami rozciągać to mięsień MOS.

Najprostsze ćwiczenia na Twoją szyję część 1. Mięsień MOS

Wyobrażasz sobie życie bez bólu, ograniczeń, wyrzeczeń? Ja w sumie nie. Ale…to nie wyklucza w niczym by sobie trochę pomóc i zmniejszyć (jeśli jesteśmy w stanie) nasz ból. Na co dzień pomagam moim klientom pozbyć się lub usunąć ból pochodzenia mięśniowego. W tym procesie ważna jest także Twoja praca własna.

Położenie

Mięsień mostkowo-obojczykow-sutkowy tworzy szerokie i wyraźne pasmo na przednio-bocznej części szyi. Uwypukla się, gdy odwracamy głowę w jedną stronę i obracamy ją lekko w górę i bok. O jego przyczepach, unerwieniu, ukrwieniu można poczytać w każdej anatomicznej pozycji.

mięsień MOS - bok
mięsień MOS – bok

Funkcje

Jego funkcje to zgięcie głowy do boku oraz rotacja w przeciwną stronę. Jeśli napinamy go z prawej strony to zginamy głowę w bok w kierunku prawego barku, i delikatnie ją odwracamy w lewą stronę. Gdy napinamy mięsień z obydwu stron, to pociągamy głowę do przodu i unosimy klatkę piersiową. Pomaga przyciągnąć podbródek do klatki.

Problemy spowodowane m.in. napięciem mięśnia MOS

Mięsień ten, dzięki swojemu położeniu może powodować bóle głowy, ćmiący ból okolic oka czy brwi i potylicy czy nawet czoła. To na tyle duży mięsień, że może oddziaływać na nasze gardło i mostek.

Praca biurowa może go zmęczyć, wspomaga on naturalne – neutralne położenie głowy (głowa prosto), w którym to zazwyczaj pracujemy przy komputerze. Dłuższa taka praca, bez przerw na jego relaksacje może wkrótce objawić się bólem w jego okolicy. Tu zastanawia mnie zalecenie z ergonomii by nasze oczy były na wysokości górnej krawędzi ekranu. Może to właśnie ułatwienie dla tego mięśnia.

ergonomia-na-krzesle
ergonomia-na-krzesle

Proste ćwiczenie na mięsień MOS

Usiądź wygodnie na krześle lub łóżku, trzymając ręką brzegu (to zapobiega unoszeniu ramion). Obróć delikatnie głowę, i spójrz oczami za siebie. Ustaw głowę jak najbardziej w bok, tak by czuć delikatny opór. Nie rób niczego na siłę. Wytrzymaj tak 20 sekund. Wyprostuj głowę. Powtórz 5 razy.

MOS-stretching szyi
MOS-stretching szyi

Pamiętaj! Mięśnie okolic szyi są bardzo wrażliwe. Gdy poczujesz mdłości, mroczki przed oczami przerwij ćwiczenie. Na początku możesz to ćwiczenie zrobić leżąc na podłodze, wtedy lepiej wyczujesz kiedy dalsze zgięcie głowy jest niepotrzebne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.