Jak należy siedzieć, by uniknąć bólu pleców?

Siędzę, więc myślę. Nawyki siedzenia

W sieci roi się od ergonomicznych rysunków przedstawiających jak należy siedzieć, by uniknąć bólu pleców. Plecy oparte, nogi prosto na podłodze. ręce przed sobą, szyja prosto, oczy trochę poniżej górnej krawędzi ekranu. I kto tak pracuje? Więc co robić?

Optymalna pozycja siedzenia w pracy. Jak należy siedzieć, by uniknąć bólu pleców? Zobacz błędy, jakie często popełniamy:

➡wyrobienie nawyku siedzenia z PROSTĄ SZYJĄ. Skąd mamy wiedzieć, ze nasza szyja jest prosto? I dlaczego to takiego ważne? Głupia szyja – co mnie właściwie obchodzi? – można sobie pomyśleć. Nasza szyja to jednak skomplikowany mechaniczny majstersztyk. To dzięki niej mogliśmy obserwować co dzieje się wokół nas w prehistorii. Przydatne w buszu, puszczy – a obecnie nawet przechodząc przez ulicę. 🚸

Ćwiczenie – nawyk prostej szyi

Wracając do ćwiczenia. Usiądźmy pod ścianą. Krzesło – jeśli ma oparcie możemy ustawić bokiem, aby nam ono nie krępowało ruchu. Opieramy się całą powierzchnią ciała o ścianę – tak…to dziwne uczucie unoszenie miednicy – nasze lędźwie na chwilę odpoczną. 😳 I pilnujemy, by nasz wzrok był na wprost, a tył głowy dotykał ściany. Byśmy kątem oka mogli zobaczyć nasze barki. Nie w dół – jak zazwyczaj patrzymy pisząc na telefonie i do do góry- jakbyśmy byli w kinie. Na wprost 🎯. Takie proste ćwiczenie pozwoli poczuć nasze mięśnie i wyrobić nawyk trzymania szyi przy ciele.

Ciało w ruchu

➡ nasze ciało nie lubi się nudzić. Potrzebuje RUCHU. Wyrabiamy sobie nawyk prostej szyi, a co z naszymi stopami? Mają tak leżeć na ziemi? No way…. Chyba wiecie gdzie one zazwyczaj uciekają… 🌍Ulubione pozycje: Noga na nogę, noga pod pośladek, zapieranie się piętami, podnóżki, nogi na biurku, nogi na ścianie pod biurkiem. Oj jest tego dużo. Fajnie jest zmieniać pozycję naszych nóg. Bardzo podobał mi się prosty sposób z masażem ustawianym na podłogę, gdzie ruchome rolki masują nasze stopy, które już się nie będą nudziły. Rolki umożliwiają przesuwanie stóp po nich. 💡 Czucie głębokie naszych mięśni będzie nam zobowiązane – i poprawa nastroju gwarantowana.

➡ zmiana krzesła na piłki, dyski, klękosiady. Te ZABAWKI są już coraz powszechniejsze w biurach. 📈Do niedawna budziły uśmiech. Pamiętam jak sam przyniosłem jako pierwszy swoją dużą piłkę.Sami byli ciekawi jak to odmienia ich pozycję w pracy. A przecież na takiej piłce nie trzeba siedzieć cały dzień. Ja sam „wysiadywałem” ją zaledwie 2-3 godziny. I czułem jak moje mięśnie core (głębokie mięśnie posturalne 💪 dostały bodźców do działania),
➡SPACER ‚na fajka”. 🚭 Absolutnie nie namawiam do palenia. Palacze mają jednak pewne fory u swoich pracodawców. Nie jest źle widziane, że co godzinę wyjdą na 10 minut poza budynek biura – zazwyczaj nie ma palarni w środku. Dla osób niepalących to dobry pomysł, by przypatrując się intensywności wyjść „na fajka” samemu mobilizować się do chwili wyjścia na zewnątrz i spojrzenia w słońce ☀, odczucia mrozu na twarzy czy powiewu wiatru.
➡ a może postójmy trochę? Mój znajomy z byłej pracy bardzo chwali sobie pracę przy parapecie. Oczywiście nie stoi tam cały czas. Taka praca szybciej nas męczy. Czujemy się wręcz zmuszeni, by przestąpić z nogi na nogę, przejść się na chwilę, usiąść. To też dobre bodźce do zwiększenia skuteczności pracy.

Panowie uwaga na płodność!

➡ zły nawyk panów ❗ ❗ ❗Mianowicie: grzanie krocza laptopem a bezpłodność. Temat zaniedbany. Wzrost temperatury miejscowej przy biodrach lub na kolanach, spowodowana ciepłem jakie oddaje komputer (ale też długa pozycja siedząca) może powodować problemy z produkcją plemników u mężczyzn 🚑. I są na to badania (ciekawskich zapraszam do książki Panów Gryżewskiego i Pilarskiego).

Trzymanie laptopa na kolanach. Jak należy siedzieć? Złe nawyki siedzenia.
Złe nawyki w siedzeniu. Masaż Maks Warszawa

Każde zachwianie równowagi naszego organizmu, może odezwać się w przyszłości jakąś dolegliwością lub bólem w odcinku szyjnym i lędźwiowym kręgosłupa. Z tymi też problemami najczęściej zgłaszają się moi gości w Masaż Maks.
Po inne tematy dotyczące ergonomii w pracy zapraszam na mój funpage oraz na www. Zapraszam. Masaż Maks.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.