Weź do pracy „kapcie” – Obuwie w pracy

wygodne obuwie w pracy

Czy nie zdarzyło Ci się dbać o swoje dłonie podczas pracy w biurze? To nie musi być malowanie paznokci – pewnie o tym najpierw pomyślałeś. Zwłaszcza teraz, w sezonie zimowym, może to być nawilżanie wysuszonych zimnem rąk. A co z naszymi stopami? Czy zmieniasz obuwie w pracy?

Zdrowie w biurze. Zacznij od Twoich stóp – weź do pracy „kapcie”. Obuwie w pracy.

 

Nie raz od znajomych fizjoterapeutów (tu ukłon do „Body Relax”) słyszałem w temacie diagnostyki moich gości: „zacznij od podstaw, od stóp”. Także w pracy biurowej, nasze stopy mają znaczenie. W końcu…jakoś do tej pracy musimy dojść.

Polskie stopy

Poza masażem, lubię dodatkowe działania terapeutyczne, jak chociaż refleksologia (sprawdź Masaż Maks Oferta). To rodzaj akupresury nakierowany na pobudzenie pracy narządów, przez ucisk odpowiednich punktów na stopie, dłoniach, twarzy…nawet uchu. Zauważyłem, że mało osób ma zadbane stopy. Grubość skóry, kształt, kondycja paznokci, zapach, reakcje na dotyk mówią, jak o nie dbamy. Sprawdź sam w domu masując przez 5-10 minut swoje stopy lub partnera. I zobacz co zaobserwujesz (poza poprawą nastroju oczywiście).

Ergonomia

Ergonomiczna praca w biurze skupia się, jeśli chodzi o nasze ciało, w kilku rejonach: siedź prosto, oczy delikatnie ponad ekranem, proste nadgarstki, kolana pod kątem prostym, stopy na podłodze. Nikt nie powiedział nic o stopach. Logicznym wydaje się, że obuwie w pracy to też ważny element naszej postawy.

Poza ustabilizowaniem stóp na podłożu (nie na nodze, biurku, krześle, pod pośladkiem, w powietrzu), ważna jest ich pozycja i pobudzanie. W tym przypadku bardzo doceniam masażery w postaci drewniany rolek (do kupienia w Rossmanie za kilka złoty ). Wyglądają sympatycznie (żeby nie powiedzieć, że przypominają podstawki dla babć) to bardzo efektywnie pobudzają nasze receptory na stopach. Możemy także położyć na podłodze piłkę tenisową, czy taką z kolcami i od czasu do czasu turlać ją między stopami – oczywiście odpisując w tym czasie na bardzo ważne maile.

Zdjęcie obuwia, zmiana na luźniejsze, bardziej przewiewne – to kolejna sprawa. Czy byście chcieli siedzieć w kurtce w ciepłym pomieszczeniu przez 8 godzin?

wygodne obuwie w pracy
wygodne obuwie w pracy

Higiena obuwia

Przychodząc do biura zazwyczaj wycieramy nasze buty o wycieraczkę. To zapobiega wnoszeniu błota do pomieszczeń. Ale czy chodzi tylko o zaoszczędzenie pracy ekipie sprzątającej?

Zobrazuję to smogiem. Teraz to modny temat. Smog jest w całym mieście, nie tylko na jednej ulicy. Powietrze nie ma ograniczeń, wszyscy go przecież potrzebujemy (ciekawe jak się mają filtry w klimatyzacji biurowców do zanieczyszczeń PM 2,5 czy innych tworzących smog). Podobnie brud jako piasek, kurz, zarazki, grzyby, wirusy. Jeśli chodzimy w obuwiu wykorzystywanym na co dzień na zewnątrz, to wnosimy to do naszej przestrzeni pracy. Gdzie spędzamy dużo godzin. W ciepłym i suchym pomieszczeniu całość zawartości naszej podeszwy paruje, co my potem wdychamy. Złości nas źle działająca, nieczyszczona klimatyzacja. A co z brudną podłogą?
Pamiętam, jak wyprano nam wykładzinę w biurach. To było zupełnie inne miejsce pracy. Powietrze, nawilżenie, jakaś JASNOŚĆ…niestety, po 2 tygodniach przeminęło.

Fizjologia stopy – Ona też oddycha

Stopy mają powierzchnię dużo większą od naszych dłoni. Założę się, że każdy zna odczucie spoconych dłoni po kilku minutach noszenia lateksowych rękawiczek. I bynajmniej, nie zmierzam do tego, że chodzimy w lateksie zamiast w skarpetach.

bosa stopa.wygodne obuwie w pracy
Odpoczynek dla stopy – bosa stopa

Skóra naszych stóp także lubi się pocić i potrzebuje wymiany gazowej. Stąd też być może moda na noszenie bawełnianych skarpet. Jednak gdy założymy na nie, grube – bo przecież zimowe, obuwie, albo sztuczne obuwie typu adidasy – oddychanie naszych stóp będzie utrudnione.

Kolejną kwestią wartą poruszenia jest pozycja stopy w obuwiu. Jeśli nosimy grubsze obuwie, lub na wyższym obcasie, nasze stopy przyjmują wymuszoną, często nieergonomiczną pozycję. A ciało uwielbia ruch.

Psychologia zmiany ubrania. Zmiana obuwia.

Pamiętam artykuły, traktujące o pracy w domu. – Zmień pomieszczenie, ubierz się w koszulę – to da efekt, że nawet podczas rozmowy telefonicznej zmieni się Twój tembr głosu. A czy nie podobnie będzie z naszymi stopami. Jeśli ubieramy się inaczej do pracy, czasem się tam przebieramy (ja np. ze sportowego ubrania podczas dojazdu do pracy rowerem, w bardziej eleganckie ubranie) to możemy także zmienić moje obuwie. Efekt innego samopoczucia murowany. A satysfakcja stóp – nie do opisania.

Jakie wybrać obuwie do pracy w biurze?

Ważna jest sama zmiana obuwia. Czasem nie możemy sobie pozwolić na mniej oficjalne obuwie, typu tenisówki czy trampki – wykonane z cienkiego materiału, na cienkiej podeszwie. W takich było mi najwygodniej podczas pracy w biurze czy chodzenia między gabinetami na korytarzu.

Korzyści ze zmiany obuwia w biurze

Zachęcam do zmiany obuwia na wygodniejsze i lżejsze podczas pracy w biurze. Korzyści:
– Wasze stopy odwdzięczą się Wam,
– Wy zdobędziecie poczucie, że bardziej dbacie o swoje ciało,
– wzrost poziomu higieny pracy,
– świeże stopy,
– uniknięcie przegrzania organizmu,
– Panie odpoczną od szpilek,
– Panowie od ciasnych mokasynów,
– wzrost higieny w miejscu pracy – mniej infekcji.

PS.

Widzieliście, jak lekarze chodzą w „chodakach” w większości poradni, szpitali?

PPS.

Jeśli odkryłeś już swoje stopy może będziesz zainteresowany refleksologią u mnie w Masaż Maks. Daj znać KONTAKT.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.