Rezonans a tkanka tłuszczowa

rezonans_tkanka_tluszczowa

Tłuszcz pod kolanem – rezonans a tkanka tłuszczowa

Od miesiąca można mnie spotkać w Arena Zdrowia, tj. w jednym z centrów rehabilitacji na Ochocie. Mam tam przyjemność pracować z pacjentami w ramach Funduszu Zdrowia jak i prywatnymi. W związku z tym, że ośrodek jest nieduży, terapeuci mają czas, by poświęcić go pacjentom w trochę większym zakresie, jak ma to miejsce w typowej przychodni czy szpitalu.

Ma Pani rezonans?

To ostatnio często zadawane przeze mnie pytanie. Wykonując masaż u nowo poznanych pacjentów, po przeprowadzeniu wywiadu, wykluczeniu przeciwwskazań pozostaje sięgnięcie do posiadanych przez chorego zdjęć diagnostyki. Zazwyczaj są to zdjęcia rentgenowskie lędźwi, szyi czy kolan. Zdarzają się też tomografie – tu głównie odcinka szyjnego. Prawdziwe perełki, jak dla mnie to rezonansy.
Kto nie słyszał, czym różni się rezonans od diagnostyki obrazowej opartej na promieniowaniu X, już śpieszę z wytłumaczeniem.
W rezonansie wykorzystuje się drgania dipoli wody w silnym polu magnetycznym. Powiedzmy, że trochę jak w mikrofalówce. Uznaje się, że rezonans jest mniej szkodliwy od tradycyjnych zdjęć. Nie występuje tu zjawisko pochłaniania promieniowania, a dokładność skanowania tkanek nie ma sobie równych.
W przypadku skomplikowanych okolic ciała (ponownie kolana i lędźwie z szyją) lekarze zlecają rezonans.

Nadwaga na rezonansie

Poniższa fotografia przedstawia wybraną klatkę rezonansu kolana pacjentki. Szaro-biała obwódka wokół ciemniejszego obszaru to warstwy tłuszczu, posegregowane w komórki tłuszczowe. Widać, że zajmują całkiem pokaźny obwód, w porównaniu z ciemnymi mięśniami.

rezonans_tkanka_tluszczowa
rezonans_tkanka_tłuszczowa

Jak przekonać do odchudzania?

Zabawna sytuacja miała miejsce parę dni temu. Pacjent, wiek przedemerytalny. Otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, itp. Rozmawiamy o stylu życia – jak to podczas masażu. Pan uważa, że prowadzi aktywny tryb życia, bo chodzi na rehabilitację, podczas której ćwiczy! (miał na myśli podwieszenie nad łóżkiem), a jego dieta to poprostu urozmaicone posiłki.
Skonsternowany wolałem się zamknąć, niż wymądrzać na temat wysiłku fizycznego.

Dobry przykład

Inny znajomy chwalił się niedawno, że zbił wysoki poziom cukru i wagi, poprzez regularną, umiarkowaną aktywność fizyczną. Biegał, truchtem po kilkadziesiąt minut, dwa razy w tygodniu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.