Ultradźwięki jak mikromasaż

ultradzwięki jako mikromasaż

Ultradźwięki zazwyczaj kojarzą się z nam z czymś nieuchwytnym dla ucha ludzkiego: z psami – mają specjalne gwizdki generujące ultradźwięki, z nietoperzami – wykorzystują ultradźwięki do nawigacji w terenie, czy z wielorybami – których pieśni niosą się przez setki kilometrów przez oceany. Rozumiem więc, że temat: ultradźwięki jak mikromasaż może budzić zaskoczenie.

Ultradźwięki jak mikromasaż

Wszelkie dźwięki to drgania mechaniczne w danym ośrodku. W czasie rozchodzenia się fali dźwiękowej przez ośrodek, następuje zmiana jego ciśnienia. Na powierzchni jest ona wtedy odczuwana jako mikromasaż. A to tylko jedno z oddziaływań fal ultradźwiękowych na organizm.

ultradzwięki w wodzie dla ręki
ultradzwięki w wodzie dla ręki

 

Ultradźwięki – zmiany miejscowe w czasie zabiegu

Drgania mechaniczne o częstotliwości powyżej 20 000 Hz nazywamy ultradźwiękami. W fizykoterapii stosuje się fale o częstotliwości od 0,8 do 3 MHz (800 – 3000 kHz).
Zmiany jakie wywołują to:
– mechaniczne, spowodowane różnicą ciśnień w przebiegu fali,
– termiczne, gdy fale przepływają przez tkanki wytwarzając ciepło,
– fizykochemiczne, oddziałując na koloidy tkankowe,
– uwodnienie koloidów tkankowych,
– zwiększenie rozciągliwości tkanek

Ultradźwięki – zastosowanie

Zastosowanie nadźwiękawiania chorej tkanki ma głownie zastosowanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Wymienia się także przyśpieszenie przepływu limfy, zmniejszenie napięcia mięśni i zwiększenie rozciągliwości tkanek w bliznach i zwłóknieniach.

ultradźwięki na blizny i zrosty

Wskazania i przeciwwskazania do ultradźwięków

podostre i przewlekłe zapalenia stawów i mięśni choroba nowotworowa
zmiany zwyrodnieniowe ostre objawy zapalne
nerwobóle zaawansowane zwapnienie naczyń
blizny, przykurcze, ostroga piętowa zakrzepowe zapalenie żył, żylaki
zmiany skórne, ciąża, nasady kości u dzieci
rozrusznik serca, metal,

Ultradźwięki – sposoby wykonania zabiegu mikromasażu

Obecnie ultradźwięki można stosować na kilka możliwych sposób. Ze względu na rodzaj substancji sprzęgającej, która przewodzi fale mechaniczne między głowicą a tkankami. I tu wyróżnia się oleje parafinowe, żele, wazelina oraz wodę (zwłaszcza w aplikowaniu na małe stawy jak u rąk i stóp). Dla mnie metoda w wodzie jest najbardziej atrakcyjna. Zdaje mi się, że przy powolnym ruchu, potrafię wywołać interferencję ultradźwięków, a tym samym odczucia łaskotania. Dawka do 0,6 W/cm2.

Istnieje też podział, ze względu na sposób prowadzenia głowicy po ciele. I tu wyróżnia się metodę labilną, czyli powolne przesuwanie nadajnika fal  w pasmach lub za pomocą ruchów okrężnych. Oraz metoda stabilna, w zastosowaniu do aplikowania na wybrane punkty. Wiecheć i Bauer (1) zachęcają do wykorzystania w takim przypadku 1/4 dawki metody labilnej (wyniesie wtedy około 0,5W/cm2) i czas nie dłuższy niż 5 minut. W miejscu zabiegu powstaje dużo ciepła.

Kolejnym podziałem jest dawkowanie ze względu na miejsce. Najbardziej popularna metoda lokalna polega na udźwiękowianiu chorobowo zmienionego miejsca. W metodzie segmentarnej zaś wibracjom poddaje się okolicę przykręgosłupową korzeni nerwowych odpowiedzialnych za unerwienie dany segment powierzchni ciała lub narządów wewnętrznych (ze względu na wrażliwość tkanki nerwowej na ultradźwięki i jej szybkie przegrzewanie się, zaleca się dawkę do 0,2 W/cm2).

ultradźwięki w wodzie

Dawkowanie ultradźwięków

Wg Wiechecia dawki fali dźwiękowej dzielimy na: dawkę słabą w zakresie od 0,05W do 0,4W/cm2, dawkę średnią do 0,7W/cm2 oraz dawkę mocną do 1,2W/cm2. Granica działania terapeutycznego ultradźwięków to wg autorów metodyki 2W/cm2.

Istnieje też zależność przenikalności fal ultradźwiękowych w głąb ciała od ich częstotliwości. Pracując na bliznach można użyć częstotliwości 3MHz. Przy pracy na większej głębokości lepsza będzie częstotliwość 1MHz.

Efekty cieplne ultradźwięków

Fale dźwiękowe ulegają załamaniu lub odbiciu na granicy różnych ośrodków. Przy kościach, gdzie występuje znaczna różnica gęstości tkanki, może dojść do podgrzania okolicy. Aby tego uniknąć można zmniejszyć współczynnik wypełnienia, czyli ciągłość pracy głowicy. Przy 100% wypełnienia, gdzie fala ultradźwiękowa pracuje bez przerwy, obserwuje się głębokie ogrzanie tkanki. Gdy rozrzedzimy impulsy, efekty cieplne zmniejszają się.

Ultradźwięki a inne zabiegi fizykoterapii

Powierzchniowe rozgrzanie tkanek, np przez okłady lub promieniowanie, spowoduje pochłanianie energii przy powierzchni skóry, ze względu na intensywne przekrwienie. Przy oziębieniu pola zabiegowego, obserwujemy przekrwienie głębszych obszarów skóry i tkanek, tam też pochłanianie ultradźwięków będzie większe.

Nadźwiękawianie różnych tkanek ciała

W przypadku stosowania ultrawibracji na skórę, stosuje się dawki do 0,2W/cm2. Poddając leczeniu mięśnie, głowicę prowadzi się wzdłuż przebiegu włókien, przegród mięśniowych i przy ścięgnach. Wcześniej można zastosować zabieg rozluźniający (ogrzewanie).

Poddając ultradźwiękom kości i stawy ważne jest, aby pacjent wykonywał ruch poddasz zabiegu, co umożliwi dotarcie w różne obszary tkanki. Pracując w okolicy kręgosłupa nie wolno wykonywać ultradźwięków powyżej wysokości kręgu C3, i bliżej niż 2 cm od wyrostków kolczystych (z powodu wrażliwości tkanki nerwowej).

Chcąc oddziaływać na naczynia krwionośne, autorzy zalecają segmentarnie a nie lokalnie.

 

Literatura:

  1. Przewodnik metodyczny po wybranych zabiegach fizykalnych. Bauer, Wiecheć. 2012.
  2. Portal Fizjoterapeuty

 

Kontakt i rezerwacje:

Kalendarz dostępności

Kontakt

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.