Masaż biurowy – za, a nawet przeciw

masaż biurowy a ergonomia

Praca od 8 do 20. Jakiś lunch służbowy w obiadowej porze. Brak czasu na dodatkowe zajęcia po pracy. Wystarczająco by generować dużą dawkę stresu i zmęczenia. Pracodawcy wyszli jednak zmęczeniu pracownika naprzeciw i proponują sale odpoczynku, play station czy masaż biurowy.

Masaż biurowy – za, a nawet przeciw

Tak naprawdę to jestem zazdrosny. U mnie w pracy nie było masaży biurowych. A sam nie umiem tak zagadać z firmą, kupić krzesło do masażu i masować ludzi u nich w pracy. No i nie ten klimat 🙂

Masaż biurowy – co to właściwie jest?

Zespół technik opartych głównie na masażu klasycznym, z elementami shiatsu, rozciągania, akupresury – przeznaczony do masażu górnej części ciała: głowy, szyi, ramion. Masaż biurowy , albo work site, trwa zazwyczaj 15 do 20 minut. Pracownicy firmy umawiają się z masażystą na wykonanie zabiegu w czasie pracy i nie muszą być do niego przygotowani. Masaż ma charakter suchy – do jego wykonania nie używa się środków poślizgowych jak olej czy puder. W chwytach wykorzystuje się głównie ugniatania oraz potrząsania i uciski. Masaż work site ma też w swoim repertuarze także delikatne manipulacje obręczy barkowej.

Masaż biurowy – czemu popularny?

Pracodawcy korporacji jak i małych firm konkurujących w wąskiej specjalizacji (głównie w IT) chcą zachęcić pracownika nie tylko atrakcyjnym wynagrodzeniem, ale też dodatkowymi profitami. Karta sportowa Multiport, czy Fit Activ to już podstawowy dodatek każdej większej firmy. Menedżerowie z HR poszli więc dalej, i dołączyli do oferty socjalnej różne benefity: ciastka w kuchni, ekspres z dobrą kawą, bogaty wybór herbat, salę do wypoczynku , dostęp do platformy Play Station. A za wisienkę na torcie można uznać pakiety masażu w biurze. Wszystko po to, by pracownik czuł się komfortowo i by maksymalnie zmobilizować go do działania.

masaż biurowy a klimat pracy

Masaż biurowy – korzyści dla pracownika i firmy

Korporacja lub większa firma kierując się względami pracownika liczy, że masaż work site pomoże mu w: zmniejszeniu poczucia stresu i przemęczenia, wspomoże koncentracje, zwiększy skuteczność i zaangażowanie  w pracy. Z pewnością gdy widzę informatyka siedzącego do 3 rano nad kodem – taki masaż by mu się przydał.

Myśląc o sobie, firma angażująca masażystę chciałaby:  otrzymać radość i wdzięczność pracowników, poczuć się lepiej na rynku względem konkurencji, zadbać o atmosferę w pracy i chyba najważniejsze – zmniejszyć ilość  zwolnień lekarskich.

Masaż biurowy – czemu go nie lubię

Mimo oczywistych zalet masażu biurowego – ja go nie lubię. Pracownik jest w miejscu pracy, które może być stresujące – nie koniecznie w złym znaczeniu. Stres ma także działanie motywujące. Dochodzi jednak lepsze lub gorsze miejsce, krótki czas trwania i tak naprawdę poczucie, że chciałoby się jeszcze 🙂

masaż biurowy a stres

Gabinet w firmie – dobre miejsce na masaż?

Miejsce wybrane na masaż, nie zawsze spełnia potrzebne do tych zabiegów warunki otoczenia. Nie zawsze odbywa się on w wydzielonym pomieszczeniu, z dobrym ciepłym oświetleniem, z ograniczeniem szumów dochodzących z otoczenia.

Czas trwania masażu biurowego to maksymalnie 20 minut. W tym czasie terapeuta opracowuje kilka okolic ciała. Samo założenie masażu typu work site nie jest oczywiście nastawione na usunięcie wszelkich dolegliwości zgłaszanych przez pracownika. Celem jest doraźne zmniejszenie napięcia.

Doraźna pigułka z masażu

Z doraźnymi środkami jest trochę jak z pigułką na ból głowy. Usunie ona odczucie bólu, ale sama jego przyczyna, jeśli wcześniej nie rozpoznana, taką pozostanie.

A jeśli z masażem biurowym jest podobnie? Daje on odczucie ulgi i zwiększonej efektywności pracownikowi, pracodawcy daje poczucie spełnienia obowiązku wykazania się troską o niego i jego stan zdrowia oraz zmniejsza narzekanie pracownika na warunki pracy. Kto może narzekać na pracę, gdzie dostaje masaże? J

Kusi mnie też, aby pójść na łatwiznę i uznać, że w mniemaniu pracowników, nie muszą już dbać o swój stan zdrowia w pracy. Mają przecież masaż i terapeutów.

Work site – masaż biurowy – nie tylko masaż

Filozofia masaży work site, ma na szczęście większe pole działania niż tylko 15 minutowy zabieg w biurze. Dużo firm oferujących takie masaże, zaprasza pracowników na warsztaty z ergonomii pracy i work life balance.

masaż biurowy a ergonomia

Masaż biurowy – może kiedyś

Rozmyślając nad całym spektrum plusów i minusów masażu biurowego, ciężko obrać jednoznaczną strategię. Takie masaże, połączone z edukacją niosą tylko pozytywne wartości dla zainteresowanych stron. Ja sam jednak, pozostanę raczej tradycjonalistą. Wolę zapraszać pracowników korporacji do gabinetu, na trochę dłużej.

Ciekawy nowych treści na stronie Masaż Maks? Dołącz do newslettera!


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.