Antycellulitowy masaż bańką chińską. Czy działa?
Nieraz słyszę pytanie: “Czy Antycellulitowy masaż bańką chińską jest skuteczny?” Zazwyczaj jestem sceptyczny z odpowiedzią. Nie jest ona oczywista. Poza skutecznością samego zabiegu liczą się przede wszystkim dieta, aktywność fizyczna i częstotliwość takiej terapii.
Czym jest cellulit? Czy to temat „z dupy”?
Cellulit to niezapalne zjawisko degeneracyjne w tkance podskórnej. Zmiany wywołane cellulitem powodują w obrębie tkanki tłuszczowej ograniczenie mikrokrążenia.To z kolei, zaburza przepływ krwi i chłonki powodując objawy nazywane “skórką pomarańczową”. W ramach tej owocowej nazwy wyróżniamy: rozszerzenie porów skóry, obrzmienie naskórka, zwiotczenie skóry i jej stwardnienie. Wizualny efekt pogarszają nieregularne napięcie skóry.
Cellulit, gdzie on jest? Czy dotyczy tylko Pań?
Najczęściej cellulit znajdziemy w okolicy ud, pośladków, brzucha i bocznej części tułowia. Nie jest prawdą, że cellulit dotyczy tylko Pań. Narażonych na niego jest 2% mężczyzn.
Skąd ta niesprawiedliwość? To różnice w budowie skóry – przede wszystkim sposobu rozmieszczenia podskórnej tkanki tłuszczowej. Czynniki sprzyjające powstawaniu cellulitu to: płeć żeńska, biały kolor skóry, rozmieszczenie tkanki tłuszczowej, wrażliwość hormonalna, stres, mała aktywność fizyczna, przebywanie w jednej pozycji dłuższy czas, obcisłe ubrania, zatrzymanie wody w organizmie, palenie i alkohol.
Walka z cellulitem na przykładzie antycellulitowego masażu bańką chińską
Bańki chińskie to odmiana tradycyjnych szklanych baniek, kojarzonych głównie z leczeniem przeziębienia przez babcie. Bańki chińskie nie mają zaworu próżniowego, są zrobione z gumy i mają kilka rozmiarów (im większa tym siła jej ssania skóry w głąb bańki jest silniejsza). Przyciskając bańkę do ciała, wywołujemy podciśnienie, które daje fałd skóry wysokości od 1 do 3 cm.
Przebieg terapii antycellulitowej z zastosowaniem bańki chińskiej
Badania jakie chciałbym przytoczyć dotyczą grupy 20 kobiet w wieku 22-25 lat. Zostało opublikowane a artykule Państwa Trybulec, Orzechowska w piśmie “Rehabilitacja w Praktyce”. W skrócie: Panie poddano badaniu wielkości fałdu skórnego, obwodów uda i pośladków. W ocenie wizualnej skuteczności terapii zastosowano stopnie zaawansowania cellulitu wg Nurmbergera i Millera, gdzie stopień 0 – brak zmian skórnych, stopień 3 – pofałdowania widoczne w pozycji stojącej i leżącej oraz występowanie “skórki pomarańczy”. Panie poddano serii 10 zabiegów masażu z zastosowaniem bańki chińskiej z regularnością 2-3 dni. Czas zabiegu wynosił 30 minut.
Jak wygląda masaż antycellulitowy z wykorzystaniem bańki chińskiej?
Na ciele rozprowadza się olej, celem lepszego prowadzenia bańki i uniknięcia podrażnienia skóry, a tym samym zminimalizowanie odczuwania bólu przez pacjentkę. Wykonując intensywny masaż ręczny, doprowadza się do rozgrzania i rozluźnienia skóry i tkanek pod nią. Następnie, gdy tkanki są wstępnie rozgrzane, wykonuje się właściwy masaż bańką chińską. Naoliwioną bańkę przykłada się do ciała i przesuwając pasmami w odpowiednim kierunku.
Intensywność masażu bańką chińską zależy w dużej mierze od wrażliwości klienta. W miarę wykonywania kolejnych zabiegów, odczucia pacjenta pozwalają na zwiększenie siły zasysania bańki.
Efekty serii zabiegów bańką chińską. Obwody bez zmian, ale i bez skórki – terapia antycellulitowa bańką chińską.
W badaniu przeprowadzonym przez Trybulec i Orzechowską średnia grubość fałdu pośladkowego wynosiła 37 mm. Po serii zabiegów wartość zmalała do 31 mm. W przypadku fałdu uda, przed zabiegami było to 32 mm, po 27 mm. Co istotne, nie uległy znacznej zmianie obwody pośladków i ud. Różnica wynosiła około 10 mm (obwód pośladka przed 28 cm; po 27 cm).
Cytując autorów badania, wpływ zabiegu masażu antycellulitowego bańką chińską był także widoczny wizualnie. I tak, wykluczając dwie pacjentki, nastąpiło zmniejszenie o 1 stopień zaawansowania cellulitu wg przytoczonej wcześniej skali Nurmbergera i Millera.
Jak inaczej walczyć z cellulitem?
Innymi metodami wspomagającymi pracę z redukcją cellulitu są modne ostatnio laseroterapia i fala uderzeniowa. Część badaczy pracowała także metodą z zastosowaniem fal radiowych i promieniowania podczerwonego. Wyniki ich prac wykraczają poza moje opracowania. Mam nadzieję, że kiedyś do nich dotrę. Poza nowoczesnymi technikami pracy z cellulitem, to drenaż limfatyczny pozostaje najczęściej wymienianym zabiegiem wspierającym leczenie cellulitu (a przynajmniej je pozorującym).
Czy warto przecierpieć dla 7 mm?
Jestem mężczyzną i temat cellulitu osobiście mnie nie dotyczy. Sam wygląd skóry i jej witalność jest dla mnie bardzo ważna. Rozumiem więc Panie, które poświęcają czas, środki, energię na terapię, mające pomóc w pozbyciu się nierówności widocznych na skórze. Wierzę, że różnorodność dostępnych metod pozwala na chociaż minimalną redukcję tej dolegliwości.
W powyższym artykule opierałem się na badaniu Trybulec, Orzechowska z Rehabilitacja w Praktyce. Więcej informacji i badań nt cellulitu w artykule poniżej:
http://www.unm.edu/~lkravitz/Article%20folder/cellulite2.html