Sposób na zmianę nawyków – opaska sportowa

opaska sportowa

Elektroniczna opaska sportowa – smartband – połączona z telefonem jest obecnie niedrogim i przydatnym gadżetem, który może pomóc w zmianie nawyków. Codzienne spacery, ilość spalonych kalorii, regularny sen, przypomnienie o konieczności ruchu w pracy czy kontrola wysiłku, to tylko niektóre z możliwości opasek.

Sposób na zmianę nawyków – opaska sportowa

Motywacja do zmiany nawyków pojawia się zazwyczaj przy okazji rocznic, urodzin czy w Nowy Rok. W ramach pomocy motywacyjnej stosujemy kalendarze, couching, karnety na siłownie albo zakupujemy zwierzaka, by chodzić z nim na spacery.

Opaska czy piesek – jak zrobić dziennie 8-10 tysięcy kroków

To zadziwiające połączenie psa i opaski sportowej nie wzięło się znikąd. Pierwsze pojawiło się na moich wykładach z biomechaniki. Wykładowca przygotował badanie nt codziennego regularnego wysiłku fizycznego o niskiej intensywności – np. spacer. Porównano populację posiadającą psa wymagającego spacerów i osób bez psa. Domyśleć się można, że w codzienny aktywnościach obu grup badanych nie było miejsca na inną aktywność. Z wniosków zapamiętałem m.in. lepszą wydolność układu krwionośnego, mniej zmian miażdżycowych.

Drugim przypadkiem, gdy zastanowiłem się nad podobnym wysiłkiem były film „Dwóch papieży”. Gdzie postać Benedykta miała właśnie smarbadna przypominającą o regularnej aktywności (w tym przypadku były to spacery po Ogrodach Watykańskich).

Ruszać się w tym bezruchu – opaska sportowa przypomina

Pracując obecnie zdalnie, albo nawet w pracy w biurze, pochłonięci pracą, zapominamy o ruchu. Nasze ciało nie jest przyzwyczajone do stałego napięcia mięśni karku, pleców, rozciągnięcia mięśni kulszowo – goleniowych w pozycji siedzącej i zgięcia przedramion.

Sam korzystałem z przerw na kawę co godzinę, aby przebiec się po korytarzach lub zejść na chwilę na zewnątrz coś dokupić.

Potem zmieniłem technikę, na stoper – ustawiony co 45 minut wg techniki Pomodoro – link.

W mojej opasce też jest funkcja przypominająco o bezruchu. Opaska, gdy w ustawionych przez nas godzinach – np. porze pracy, nie wyczuje większego ruchu, zawibruje, przypominając nam o potrzebie rozprostowania kości.

Inne ciekawe funkcje smartbandów

Wśród ulubionych funkcji elektronicznych opasek wymieniłbym jeszcze: pomiar natlenowania, pomiar ciśnienia, pomiar rytmu pracy serca, stoper, budzik.

Oczywiście wymienione funkcje mamy także w innych urządzeniach: profesjonalnych stoperach, pulsoksymetrach, miernikach ciśnienia. Są one coraz tańsze i dostępne. Mają też różną precyzje pomiaru. Opaski nie zastąpią dedykowanych urządzeń. Są one raczej gadżetem, który może ułatwić zmienić nawyki.

Przykłady zmiany nawyków

W psychologii jestem laikiem i amatorem. Mogę tylko intuicyjnie przestawić jak ja rozumiem nawyk. Będzie to jakby „wyrobiona” w umyśle ścieżka neuronalna pomiędzy jakimiś czynnościami: pójściem spać i przybraniem pozycji, wyjściem na zewnątrz i przejściem się lub zapaleniem papierosa.

Wśród najprostszych zmian nawyków chciałbym przytoczyć jeden. Inne postaram się opisać w oddzielnych postach. Nawyk, jaki bym chciał opisać to codzienne spacery 8-10 tysięcy kroków.

Pan Janusz ma 45 lat. Pracuje jako kierowca, ma żonę i dziecko. Grafik zapełniony po brzegi. Na co dzień używa samochodu po zakupy, do sklepu, by odwiedzić znajomych mieszkających w pobliżu – w końcu to normalne.

Zadaniem Pana Janusza będzie zrealizowanie dziennie 8 000 kroków, co może odpowiadać odległości 5 km. – tyle wskazała moja opaska. Kosztowała mnie ona w promocji 35 zł – nie liczę na jej dokładność a przydatność, w zmianie nawyku.

Opaska codziennie zaczyna informować o przebytym dystansie. Po północy licznik się zeruje i mamy do wyrobienia 8000 kroków. Ja to zadanie zrobiłem w jedno popołudnie gdy spacerowałem do i ze stacji kolejowej. Mogłem oczywiście podjechać, zamiast spacerować te 15 minut w jedną stronę. Ale w zmianie nawyków nie o to chodzi.

Czy u Pana Janusza na stałe zagości nawyk spacerów lub innej aktywności? Nie wiem. Uważam, że byłoby to naiwne by zakup takiej opaski uzależniać od sukcesu. Bo to tylko pomoc, a to my decydujemy o jego skuteczności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.